04 Ara

Statik ve Dinamik Site Arasındaki Fark

Bir web site ihtiyacınız var, araştırma yapıyorsunuz, fiyat alıyorsunuz. Size ulaşan tekliflerde Statik ve Dinamik gibi terimler yer alıyor ancak siz ne anlama geldiğini bilmiyor musunuz? Hemen Açıklayalım;

Statik Web Siteleri; Teknik olarak web tasarım bilginiz olmadığı takdirde, site üzerinde bir değişim söz konusu olduğunda sadece sitenizin tasarımı yapan kişinin düzenleme yapabildiği web site modelidir. Yönetim paneli olmayıp, web site dosyaları bir web tasarım proğramı vasıtası ile düzenlenmektedir. Sık güncellenmesi gereken, örneğin fiyat, kampanya veya şirket haberleri gibi bilgilerin yer alacağı bir web sitesi istiyorsanız pek tercih etmeniz önerilmez.

Dinamik Web Siteleri; Dinamik web siteleri statik web sitelerin aksine herhangi bir programlama bilgisine ihtiyaç duyulmadan, web sitenize bağlı bir yönetim arayüzü olan web sitelerdir. İhtiyaç duymanız halinde web sitenizde bulunan bilgileri kolayca güncelleyebilir, yeni sayfa, foto galeri veya yazılar oluşturabilirsiniz. Böylelikle web sitenizin yönetimi sizde olur, dinamik web siteleri statik web sitelerine göre bir miktar daha pahalı olsa da , uzun vadede web tasarımcınıza bağlı haraket etmeyeceğiniz için Statik web sitesine göre daha ekonomik ve kullanışlı web site modelidir.