SSL SERTİFİKASI NEDİR?
06 Haz

SSL SERTİFİKASI NEDİR?

SSL açılımı Secure Sockets Layer (Güvenli Giriş Katmanı) olup, SSL Sertifikasına sahip web siteler server ile kullanıcı iletişimi esnasında verileri şifrelerler. Böylece örneğin bir alışveriş sitesinde beğendiğiniz ayakkabıyı almak için ödeme aşamasına geldiğinizde, ödeme bilgilerinizi korumak için veriler şifrelenerek ana sunucuya iletilir. Kötü niyetli kişiler bu işlem nedeni ile ödeme bilgilerinize kolayca ulaşamaz. SSL sertifikasına sahip web sitelerde adres satırında yanında bir kilit işareti olan HTTPS:// adres satırı yer almaktadır. Yeşil renkte olan bu adres satırı yapılan veri trafiginin güvenli olduğunu ifade eder. SSL sertifikaları web sahiplerince satın alınması ve kurulum yaptırılması gereken bir güvenlik uygulamasıdır. Şuanda en yoğun olarak kullanılan SSL anahtar değerleri 128 ve 256 bittir. Ancak bu şifreleme veri güvenliğinin kritiklik derecesine göre 2048 bite kadar çıkarılabilmektedir.

SSL sertifikasına sahip web siteler, Google tarafından daha güvenli olarak ifade edilmekte, SSL bulunan web siteleri organik sonuç sıralamalarında daha üst sıralarda yer almaktadır. Çünkü hiç kimse kapısı sürekli açık olan bir dükkana güvenli olarak bakmaz. Google Crome tarayıcılarda bir süredir SSL sertifikasına sahip olmayan web siteleri için tarayıcının adres satırının solunda “Güvenli Değil” ibaresi yer almaktadır. SSL sanal pos sitemi kullanmayan web siteleri için zornlu değildir ve SSL sadece alışveriş sitelerinde kullanılmaz, dilediğiniz her web sitesi için SSL sertifika sahibi olabilirsiniz. Ülkemizde SSL sertifika fiyatları ortalama 10 $ ile 100$ arasında değişmektedir. SSL hizmeti yurt dışı firmaları tarafından sağlanmaktadır. SSL sertifikaları aynı zamanda web sitenizde ki gizli veya korunması gereken verileri elde eden internet korsanlarına karşı, müşterinizi veya ziyaretçinizi koruma altına alan bir sigortadır diyebiliriz. Birçok SSL sertifika firması, veri şifrelemesinin internet korsanlarınca kırılması ve kullanıcının mağdur duruma düşmesi halinde işlem başına 10.000 $ ile sitenizi sigorta altına almaktadır. Bu bakımdan özellikle içeriği ticari amaçla kullanılan alışveriş siteleri, kişilerin özel bilgilerinin yer aldığı web sitelere sahip banka, dernek, vakıf vb. gibi web sitelerde kullanılması hayatidir.

Web sitenizin veri güvenliğini sağlamak için bir SSL sertifika sahibi olmanızı tavsiye ediyoruz. SSL sertifika alımları yıllık olarak yapılmaktadır ve süre bitiminde yenileme zorunluluğu yoktur.