SOSYAL MEDYA VE İŞ VERİMLİLİĞİ
27 Nis

SOSYAL MEDYA VE İŞ VERİMLİLİĞİ

Sosyal medya hayatımıza girdiğinden beri, ofis ortamında iş verimliliği hep tartışılır bir konu oldu. Birçok iş yeri sahibi çalışanlarına ofis bilgisayarlarından kişisel sosyal medya hesaplarına girmelerini yasaklarken, bazı firma sahipleri ve yöneticiler ise çalışanlarını motive etmek amacı ile belirli aralıklar ile sosyal medyaya girmelerini teşvik ediyor.

Sosyal medyanın insani duyguları çabucak etkilediği bir gerçek. Örneğin bir çalışan işine odaklanmışken aniden facebook veya twitter üzerinden kendisine gelen bir mesaj ile birlikte odaklandığı işini unutabiliyor. Kendisini kaptırıp dakikalarca yazışmaya başlıyor. Hal böyle iken hizmet bekleyen müşteriler, rapor bekleyen yöneticiler ikinci plana atılmış oluyor. Birde çalışanın gizlice bunu yapmaya çalışması, onda yönetime yakalanma korkusu yaratıyor. Gelişmiş şirketler sosyal medyanın kötü yanlarını bir kenara bırakıp çalışanlarına sosyal medya kullanımı konusunda eğitim aldırıyor. Sosyal medya doğru kullanıldığı takdirde sanılanın aksine iş verimliliğini arttırabiliyor.

İş hayatı kimi zaman sıkıcıdır. Çalışan mesai saati içinde bir arkadaşı ile dertleşmek isteyebilir. Veya telefon ile uzun uzun anlatacağı konuları birkaç kelime ile ifade edebilir. Çalışan art niyetli ise kötü niyetini sosyal medyanın dışında, diğer alanlarda da kullanabilir. Örneğin iş yavaşlatabilir, müşterileri gereksizce telefonda bekletebilir, midem bozuldu diyerek sık sık wc ye çıkabilir vs. Bu nedenle işverenlere ve yöneticilere nacizane tavsiyemiz, sosyal medya araçlarını yasaklamaları yerine iş verimliliğine katma değer sağlayacak biçimde, çalışanlarına sosyal medya eğitimi aldırmalarıdır. Çünkü sosyal medya bağımlılığı konusunda yapılan araştırmalar gösteriyor ki, çalışan veya çalışmayan birçok insan günün önemli bir vaktini gereksizce sosyal medyada harcıyor. Oysaki küçük dozlarda ve yeteri kadar alındığında sosyal medya insan psikolojisinde verimlilik sağlayabiliyor.

İşveren personeline çalışmayı sıkıcı ve eziyetli bir zaman dilimi haline getirmek yerine, aile, arkadaş ve dostlar ile kısa kısa molalarla yazışarak, çalışanın işini aksatmadan daha verimli bir biçimde tamamlamasını sağlaması daha uygun olacaktır.