MOBİL SİTENİN ÖNEMİ
03 Oca

MOBİL SİTENİN ÖNEMİ

İnternet tarayıcıları günden güne kendisini geliştirdikçe web site tasarımcılar ve web site sahipleri de bu gelişime ayak uydurmak zorunda kalıyor. Çünkü teknoloji ve tüketici istekleri sürekli değişiyor. Bunu dikkate alan Google 21 Nisan 2016 tarihi itibari ile mobil telefonlar üzerinden yapılacak aramalarda Mobil Tarayıcı uyumlu sitelere öncelik vereceğini beyan etmiştir. Peki bu ne ifade etmektedir, hemen kısaca açıklamak gerekirse; 21 Nisan tarihinden önce web sitesi olan Ali bey google de “nakliyatçı” kelimesinde ilk sayfada çıkarken, 21 Nisan sonrası web sitesi mobil tarayıcı uyumlu olmadığı için mobil telefonlar üzerinden Google arama motoru kullanılarak yapılan “nakliyatçı” aramalarında ikinci, üçüncü veya dördüncü sayfalara geriledi. Böylece mobil uyumlu sitesi olan Veli bey ise daha önce daha arka sayfalarda iken Ali bey’in sitesini geçerek ilk sayfaya yükseldi. Buradan anladığınız üzere artık Google giderek artan mobil telefon aramaları görmezden gelmeyerek ortalama %50-60 mobil arama yapan ziyaretçilerin hayatını kolaylaştırmak için web siteler arasında böyle bir rekabet ortamı üretti.

Bu nedenle yeni bir web sitesi yaptıracak herkese tavsiyemiz yapılacak olan web sitenizin mobil tarayıcı uyumlu yani mevcut web siteniz bilgisayar tarayıcısında daha geniş çözünürlükte yayınlanırken, mobilden giriş yapıldığında mobil tarayıcı ebatlarına otomatik olarak sığmasıdır. Bir örnek vermek gerekirse;

34567

Fotoğrafta görüldüğü üzere 3 farklı cihazda aynı web site farklı ebatlarda görüntülenebilmektedir. İşte mobil uyumluluk denilen olay budur. Web sitenizin Mobil Tarayıcı uyumlu olup olmadığını buraya tıklayarak test edebilirsiniz… Mobil uyumlu bir web siteniz yok ise mobil telefonlar üzerinden arama motorlarında sizi veya şirketinizi arayan kullanıcıların %50’sini kaçırıyor olabilirsiniz. Mevcut bir web siteniz var ise onu mobil tarayıcı özelliği kazandırabilir veya mobil tarayıcılar ile %100 uyumlu yeni bir web site inşa edebiliriz.