E-TİCARETTE YAPILAN HATALAR
04 Mar

E-TİCARETTE YAPILAN HATALAR

Eticaret günümüzün en mantıklı ticaret modeli. Çünkü işletme sahipleri için daha az giderle daha çok gelir elde etmenin en güzel yolu. Üstelik belirli bir bölgeye bağlı kalmadan tüm il, ülke veya dünyaya kolayca online ürün satabilmeniz mümkün. Ancak E-ticaret önemsenmesi gereken bir ticaret alanı. Ticaret ile uğraşan birçok kişi e-ticarete başlamak istemesine karşın nereden ve nasıl başlayacağını bilmediği için e-ticaret dünyasından uzak kalıyor. Bazı kişiler ise e-ticaret mağazasını kurdurduktan sonra çok kısa sürede demoralize olarak e-ticaret sitelerini kendi kaderine terk ediyor. Öncelikle edindiğimiz deneyimlere ve aldığımız eğitimlere dayanarak şunu söylemeliyiz ki; e-ticarette başarılı olmanın sırrı aslında kazanca ve başarıya giden yolda doğru adımları doğru zamanda atabilmekten geçiyor. Bir örnek vermek gerekirse; Ayşe hanım bir butik sahibi. Çok güzel abiyeleri çok uygun fiyata alıyor ve indirimle müşterilerine satıyor. Kampanyalarını iş yerinin vitrinine astığı afişlerle müşterilerine duyuruyor. Ayda 50-100 abiye satarken bir arkadaşının tavsiyesi üzerine e-ticarette atılmaya karar veriyor. X tasarım firması ile görüşme yapıp bir kaç gün içinde e-ticaret mağazasına da sahip oluyor.  X tasarım ve yazılım firması Ayşe hanıma mağazasını nasıl yöneteceğini tarif ediyor. Ayşe hanım birkaç gün sonra e-ticaret mağazasına deneme amaçlı birkaç ürün ekliyor. Ayşe hanım butikte tek çalıştığından ve işlerinin yoğunluğundan e-ticaret sitesine gereken önemi vermeyerek, e-ticaret sitesini atıl durumda bırakıyor. Ayşe hanımın sitesine tesadüfen ulaşan kullanıcılar sitede birkaç ürün gördüklerinden siteyi kısa sürede terk ediyor. Ayşe hanımın yapmış olduğu yatırımda çöpe gidiyor. Burada anlatmak istediğimiz Ayşe hanımın herhangi bir planlama yapmadan direk mağaza kurdurmuş olması. ülkemizde e-ticaretin istenilen seviyelere henüz ulaşamamış olmasının en büyük nedeni e-ticaret sitelerin birçoğunun aktif olarak yönetilmemesidir.

E-ticaret başlı başına bir süreç ve operasyonel olarak yönetilmesi, geliştirilmesi gereken bir platformdur. Ayrıca e-ticarete başlamadan önce bir planlama yapmalısınız. Bu mağazayı kim yönetecek, ürünleri kim tedarik edecek , ürünleri kim gönderecek. E-ticaret mağazasının reklamı hangi platformlarda yapılacak. Hedef kitleye nasıl ulaşılacak? Rekabetçi ürünler nereden temin edilecek. vs. vs. Aslında e-ticaret sanıldığı gibi yönetimi zor olan bir platform değil doğru taşları doğru yerlere koyduğunuz sürece e-ticaret size kazandıracak, daha az giderle ve sizi maddi ve fiziki olarak en az yoracak ticaret modelidir.

E-ticarette başarısız olmanın bir diğer nedeni de işin başında yapılan yanlış ortaklıklardır. Ortaklar ahenk içinde olmaz ise, e-ticaret projesi istenilen hedefe ulaşmaz.Yanlış ürün seçmekte hatalardan birisidir. Örneğin bitkisel ürün satışı yapıyorsunuz ama hangi bitkinin hangi derde çözüm olduğunu bilmiyorsunuz. Müşterilerinize gereken desteği veremediğiniz için bir süre sonra siteniz önce güven ve sonra müşteri kaybedecektir. Herkes doğal olarak e-ticaret üzerinden ayda on binlerce liralık kazanç elde etmek ister, fakat pek az kişi bunun için çaba sarf etmektedir. Şunu unutmayınız ki e-ticaret bir kompozisyon gibi giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinden ibarettir. Giriş ve gelişme sürecini başarılı yürütebilirsiniz sonuç sizin için karlı ve itibarlı olacaktır.

Sizde E-ticarete atılmayı düşünüyorsanız, bizimle iletişim kurmanız halinde, projenizde başarılı olabilmeniz için teknik ve danışmanlık açısından elimizden geleni yapacağımızdan emin olabilirsiniz.