E-Ticaret Satış Teknikleri
16 Kas

E-Ticaret Satış Teknikleri

E-ticaret’e giriş yapmayı düşünüyorsunuz, ama binlerce E-ticaret sitesi arasında sitenizi ve  satışını yapmak istediğiniz ürünleri nasıl ön plana çıkaracaksınız? Ürünleri kimden hangi şartlarda alacaksınız? Diğer web siteleri ile nasıl rekabet edeceksiniz? Motive Ajans E-Ticaret danışmanları tarafından hazırlanmış e-ticaret satış tekniklerini sırası ile izlemenizi ve uygulamanızı öneririz…

 • Öncelikle e-ticarete yeni iseniz ve hangi ürünü nasıl satmanız gerektiğini bilmiyorsanız, internete araştırma yapınız, e-ticaret sitelerini ziyaret ediniz bu sitelerde ki ürünleri en çok satılanlar listelerini ve ürünlere yapılan yorumları okuyunuz. Buradan elde ettiğiniz veriler neticesinde satışını yapacağınız ürün veya ürünleri belirleyiniz. Bazı ürünlerin sadece ilgili sezonlarda daha fazla satılacağını unutmayınız. Örneğin av malzemeleri, zayıflama ürünleri, okul malzemeleri, kışlık giyim vb. gibi…
 • Ürünleri tespit ettikten sonra şimdi sıra tedarikçi firma bulmakta, bu belkide e-ticarette en zor aşamalardan birisidir. Yani mahallenizde bulunan Deniz ticaretin ürünlerini internetten satışa sunmakta bir tedarikçilik modelidir, piyasada yıllardır kendisini kanıtlamış tüm ülkeye dağıtım yapan A.Ş olmuş firmalarında ürünlerini satmakta. Tedarikçi firmalar ile görüşürken açık olunuz, size sorulan sorulara geçiştirici ve yanıltıcı cevap vermeyiniz. Size sorulan – ne kadar satabilirsiniz? gibi sorulara gerçekci hedefler veriniz. Örneğin ilk defa satışını yapacağınız ve yeni kurduğunuz bir  e-ticaret sitesi için piyasada şuan satışı yapılan bir üründen aylık 1.000-2.000 civarı satış hedefi vermek bizce biraz hayalperestlik olacaktır. Bunun yerine E-ticaret sitemde özverili çalışmada bulunarak, en kısa sürede ürünlerinizi en iyi şekilde temsil edeceğime ve zaman içerisinde iyi bir satış grafiği yakalacağıma güveniyorum demek tedarikçi gözünde daha gerçekçi olacaktır…
 • Ürün aldığınız veya tedarik ettiğiniz firmayı iyice araştırın, firma veya ürünleri hakkında yapılan yorumları inceleyin. Genel olarak memnuniyetsizlik ifade edilen firma veya ürünleri tercih etmeyiniz. 
 • Ürünlerinizi stok modeli ile alıp satmayı düşünüyorsanız, size çok hızlı satılmayan ürünleri de toplu olarak satmak isteyen firmalara karşı dikkatli olun. Bir ürünü ilk defa satacaksanız, mutlaka internette farklı sitelerde satış fiyatlarını inceleyiniz. Aynı ürün örneğin bir sitede resmi fiyat lanse edilerek 59 TL’ye diğer bir sitede ise 39 TL ile satılıyorsa ürün fiyatında istikrarsızlık söz konusudur. Burada dağıtıcı firmanın her e-ticaret sitesine farklı fiyattan ürün sattığı algılanabilir. Bu durumu ürün alacağınız firma ile paylaşarak, resmi fiyatlarda ki dalgalanmayı araştırınız. Eğer tedarikçi firma ile anlaşabiliyorsanız, satış sonrası sipariş yöntemi sizin için en risksiz tedarik modeli olacaktır. Ancak zamanla günlük satılan ürünlerden bir miktar minimum stok yapmanız ve sipariş verdiği ürünü bekleyen müşteri için kargo süresini kısaltmanız önerilir. 
 • E-ticaret Sitenizin genel kompozisyonu satışını yaptığınız ürünler ile uyumlu olmalıdır. Örneğin; bitkisel ürün satışı yapılacak bir e-ticaret sitesinin yeşil renk ağırlıklı olması, ürün ve hizmetleri destekleyecek ve müşteri de doğru yerde olduğu algısı yaratacaktır. 
 • E-ticaret sitenize yüzlerce ürün eklemek, ziyaretçi sayısını arttırabileceği gibi, aynı zamanda tedarik edemeyeceğiniz yani stokta yok yazılı ürünlerin fazlalığı müşteri nezdinde e-ticaret tedarik zincirinde ki  başarınızın zayıflığını ve dağıtım kanalındaki güvensizliği ifade edecektir. Bu nedenle tedarik kanalı olmayan ürünleri sadece sitede kalabalık yapsın diye eklememeniz önerilir.
 • E-Ticaret sitelerinde görsellik çok önemlidir, siteleriniz de özellikle slider (değişken resim alanı) kısmı olmalıdır. Bu alana ürünlerinizin tanıtımını, kampanya duyurularınızı ekleyebilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre internet kullanıcıları statik yani hareketsiz web sitelerinde fazla zaman harcamamaktadır. Bu nedende e-ticaret sitenizin ilgi çekmesi için ürünlerinizin net ve ilgi çekici fotoğraflarını bu alana eklemelisiniz. 
 • E-ticaret sitelerinde mutlaka üyelik sistemi olmalıdır, ayrıca misafir üye satışı hizmeti sunmanız aylık satışlarınızı %10-%15 oranında etkileyecektir. Yani her müşteri sitenize üye olmak istemeyebilir. E-Ticaret sitenizde e-bülten uygulaması olması mevcut üyelerinize güncel kampanya ve duyurularınızı e-posta ile ulaştırmanızı sağlayacaktır. Bu kanaldan geri dönüşler olabilmektedir.
 • Önemli bir noktada satışı yapılan ürünlerde müşteriye fayda sağlayacak puan ve promosyon çalışmalarıdır. Yani e-ticaret müşterileri her yerde 59 TL satılan bir ürünü sizin sitenizden de aynı fiyata alması onun nezdinde pek cazip olmayacaktır. Ancak siz örneğin 59 TL ve kargo bedava veya 59 TL ama %5 Bedava al puanı hediye gibi çalışmalar yapmanız müşterilerin sizi tercih etmelerinde fayda sağlayacaktır. Bir müşteri gibi ara ara rakip siteleri izlemek, onların satış tekniklerini takip etmek hizmet kalitesinde geride kalmamak için önemlidir. E-ticaret sektörünün dükkandan yapılan satışlara göre belkide en önemli avantajı rakip firmaların satış fiyatlarını anlık olarak takip edebilmenizdir.
 • Şimdi ise, reklam kanaları hakkında bilgi verelim. E-Ticaret adından da anlaşıldığı üzere internet üzerinden satış yapılan bir zemindir. Bu nedenle e-ticaret siteniz için en iyi reklam kanalıda yine internet olacaktır. Satışını yapacağınız ürünleri inceleyiniz bu ürünler arasında hızlı satılacak ürünleri seçerek bir reklam çalışması yapabilirsiniz. Örneğin; X Marka Cep Telefonunda Şok fiyat!!! gibi müşteri zihninde ilgi çekebilecek sloganlar üretmelisiniz. Reklam bütçelerinizi belirlerken ne veririm, ne alırım olarak düşünmeli bu nedenle daha önce belirttiğimiz gibi ürünleri ön plana çıkararak veya sitenizin genel olarak reklamını yaparak yeni müşteriler kazanabilirsiniz. Hedef kitlenizi iyi tanımalısınız. Örneğin bayanlara hitap eden ürünleri satıyorsanız örnek iç giyim gibi, reklam maliyetlerinizi en aza indirmek ve daha fazla doğru kullanıcıdan geri dönüş sağlamak için ilgi gören bayan blog sitelerine veya forumlarına reklam verebilirsiniz. Bu şekilde tıklama başına maliyetle ücretlendirme yapan firmalara göre daha az ödeyerek gereksiz tıklamaları da önlemiş olursunuz. Ancak buna rağmen belirli bir reklam bütçesini de mutlaka Google Adwords veya Facebook gibi sitelerde genele hitap eden reklam kampanyaları düzenlemeniz önerilir.
 • E-ticaret sitelerinde önemli bir noktada ödeme yöntemleridir. Sadece havale sistemi kullanan siteler artık pek ilgi çekmemekte ve talep görmemektedir. Bu nedenle e-ticaret sitenizde havale, kapıda ödeme sistemi, kredi kartı ile ödeme ve taksit seçeneklerinin yer alması sadece havale ile yapılan modele göre satışlarınızı %75 oranında arttıracaktır.
 • E-ticarette  güvenilir ve talep gören bir site olmak istiyorsanız, satmış olduğunuz ürünlerin insan sağlığına zarar vermemesine, kullanıcıda maximum yarar sağlamasına, tüketici dostu olmasına ve yasal süreler içerisinde geri iade edilebilir ürün olmasına dikkat ediniz. Unutmayınız ki sizde bir tüketicisiniz, bu nedenle müşterilerinizin sorun ve isteklerinde empati yaparak onları dinleyiniz. Her ne kadar haklı olduğunuz konular olsada müşterilerinizi kazanmak için bazı noktalarda taviz vermeniz önerilir. Sürekli müşteriler sitenize referans sağlayan, zor kazanılan ama kolay kaybedilebilir kişilerdir bunu unutmayınız. 
      E-ticaretle ilgili aklınıza takılan her tür soruyu, bizlere iletişim sayfamızı kullanarak sorabilirsiniz.