01 Oca

Pagerank Nedir?

pagerankPagerank Türkçede tam karşılığı olmayan bir Google terimidir, genelde internet kullanıcıları ve site tasarımcıları tarafından “Link Popülerliği Puanı” olarak bilinir, PR olarak kısaltılan terim PageRank’dır. PageRank Google’ın site sıralamasında kullandığı algoritmanın sonucu sitenize verdiği değeri gösteren bir basitleştirilmiş değerdir. Google kendisi her ne kadar güncel veriler ile çalışsa da her aramada bu verileri kullanmasın sorun yaratacağı için bu basitleştirilmiş değeri geliştirip bunu kullanmaya başlamıştır. Pagerank değeri yüksek siteler daha üst sıralarda yer alır. Siteye eklenen yazılar Google tarafından daha hızlı indexlenir. Bu nedenle bir sitenin popüler olmasında büyük payı olan bir etkendir. Pagerank değerini yükseltmenin bazı yolları vardır bunlar;

  • Pagerank değeri yüksek başka bir siteye sitenizin linkini yayınlatmak (sizin site içeriği ile aynı olması avantajdır, sitenizin en az 4 aydır yayında olması gereklidir)
  • Özgün İçerik ekleme,
  • Ziyaretçi sayısını arttıracak çalışmalar,

Siteniz yeniyle backlink almak yerine özgün içerik eklemenizi tavsiye ederiz, çünkü Google göre yeni bir sitenin PR değeri yüksek bir siteden backlink alması bir hiledir ve bu nedenle siteniz Google Sandbox adı verilen filtreleme sistemine takılabilir. En sağlıklı şekilde Pagerank değer yükseltmek için sitenize fırsat buldukça özgün ve güncel konular içeren içerik ekleyiniz ve sitenizine eklediğiniz yazıları sosyal medyada paylaşınız.