24 May

Google’da İlk Sıraya Yükselmek

_2012214184053Web tasarım görüşmelerinde bize en çok sorulan soru; Google’da ilk sıralara nasıl çıkabilir izdir. Doğal olarak her firma arama motorlarında ilk sayfa ve ilk sırada olmak isteyecektir. Ancak Google arama motoru ilk kurulduğu günden bu yana indexleme (sıralama, görüntüleme) politikalarında belirli aralıklarla değişiklik yapmıştır. Burada ki amacı daha çok web sitesini, ara ara web sitenin durumuna göre sıralamasını değiştirerek internet kullanıcılarına daha doğru arama sonuçları verebilmektir.

Siz 1-2 yıldır örneğin; kırtasiye kelimesinde hep 1. sırada kalan bir firma gördünüz mü? cevabınız hayır olacaktır. Çünkü Google tarafsızlık politikası gereği, hiçbir siteye özel imtiyaz tanımaz. Web site her ne kadar arama motorları için doğru kodlanmış olursa olsun, söylediğimiz gibi ilk sırada yıllarca kalmak imkansızdır. Ancak 1. sayfada kalabilmek mümkündür. Bunun önemli iki sebebi vardır; Birincisi diğer sitelere göre daha fazla hit alan bir sitenizin olması, ikincisi web sitenizin ilgili arama kelimesi ile güçlü bir bağı veya kelime ile ilgili referans backlink sayısının fazla olmasıdır. Ayrıca sitenizin sayfa renk puanı (Pagerank) ve alexa değeri de önemli nedenlerdendir.

Yeni yayına girmiş bir web sitesinin ilk sayfa ve ilk sıralara yükselmesi için yapılacak aldatıcı hit trafiği, backlink çalışması ve sitenizde gereğinden fazla sayıda kullanacağınız dış link sebebi ile web siteniz Google tarafından uzun bir süre SandBox  filtreleme sistemine takılabilir. Bu durumda web siteniz, ilgili arama kelimelerinde gözükmez. Bazen arama kutusuna web site adresinizi komple yazmanıza rağmen web siteniz arama moturunda görüntülenmez. Bu nedenle, yeni yayına girmiş bir web sitesinin, yeni doğmuş bir bebek gibi olduğunu, emeklemek, yürümek ve koşması için uygun bir zemin ve zaman gerekli olduğunu hatırlatmak isteriz.

Web sitenizi arama motorlarında iyi konumlara getirmek istiyorsanız, web sitenizi ücretsiz olarak analiz edelim sitenizde ki hata ve geliştirilmesi gerekli alanları size bildirelim. Siz uygun gördüğünüz takdirde, uygun bir fiyatla yapılması gerekenleri sitenize uygulayalım… Zaman içerisinde web sitenizin daha fazla indexlendiğini ve üst sıralara yükseldiğini fark edeceksiniz. Biz Arama motorları optimizasyonu konusunda gerekli bilgi ve deneyime sahip bir ekibiz. Güncel Google politikalarını ve indexleme kriterlerini iyi biliyoruz. Arama Motoru Optimizasyonu hizmetimizden faydalanmak için şimdi bizimle iletişim kurunuz…