ALAN ADI (DOMAİN) NEDİR?
21 May

ALAN ADI (DOMAİN) NEDİR?

Bir internet sitesinin olmazsa olmazı alan adıdır. Çünkü alan adları web sitelerin kolayca bulunmasını sağlayan isimlerdir. Bu isimler harf,rakam ve tire işareti içerebilir. Örneğin motiveajans.com bir alan adıdır. Siz web sitemize ulaşmak için motiveajans.com yazdığınızda web sitemiz açılır. İnternet üzerinde ki milyonlarca web sitesini ayırt etmenin tek yolu alan adlarıdır. Firmalar alan adı seçerken öncelikle firma ünvanlarını tercih etmelidir. Örneğin; Engin Mobilya A.Ş firması kuracağı web sitesi için öncelikle, enginmobilya.com.tr veya enginmobilya.com domain adreslerini seçmelidir. Ancak bazı firmalar ünvanları yerine, şayet tescil edilmemiş ise sektör isimlerini almayı daha cazip bulmaktadır. Bu durumda Engin Mobilya A.Ş  alan adı olarak mobilya.com adresini tescil etmeyi tercih edecektir. İsteğe göre bir web sitesinde iki  alan adı kullanılabilmektedir. Ülkemizde en çok kullanılan alan adları; com, net, org ve com.tr’dir. Örneğin dernek ve vakıflar org.tr’yi Belediyeler bel.tr uzantılı alan adlarını kullanmaktadır. Bu adresler resmi adresler olup kişisel olarak tescil edilmemektedir.

Domainler genel olarak iki ana gruba ayrılırlar:

1. Uluslararası domainler:

Bu tip domainler ABD’den ICAAN konsorsiyumuna kayıtlı firmalardan alınır. Bu domainler de ilk başvuran alır kuralı geçerlidir. Bu ne demektir? Size veya firmanıza uygun bir domaini sizden önce herhangi birisi başvurmamışsa üzerinize kayıt edebilirsiniz. Şayet alınmışsa; ya alan kişi ile irtibat kurup yüksek meblağlar ödeme durumunda kalırsınız yada farklı bir isimde yeni bir domain alırsınız. Bu domainlerin diğer bir özelliği de kayıt sırasında herhangi bir belge istenmemesidir. Bundan dolayı günlük hayatta kullandığımız kelimelerden, şehir ve bölge adlarına, sektörel terimlerden, ünlülerin adlarına kadar her şey domain olarak kaydedilmektedir. Neden kaydediliyor diye aklınıza bir soru geldiyse cevabı şu; bütün bu domainler ilerde lazım olur düşüncesi yüzünden kaydedilmektedir. Yani ilerde çok para eder düşüncesi ile. Uluslar arası domainler uzantılarına göre de sınıflandırılır; en çok bilinen uzantılar .com,.net, ve .org’dur.

2. Coğrafi veya yerli domainler:

Bu domainler de uluslar arası domainler gibi aynı uzantılara sahiptir. Aralarında ki farka gelince. Bu domainler de tescil edildikleri ülkenin internet takısı domainin sonuna gelir. Örneğin domaini Türkiye’den almışsanız domainin sonuna Türkiye’nin internetteki uzantısı .tr eklenir. Bu domainlerin tescil işlemlerini Türkiye’de ODTÜ yürütmektedir. Yerli domainlerde ilk başvuran alır kuralı geçerli değildir. Ayrıca ODTÜ kendisine verilen yetkiyle com.tr, k12.tr ve gen.tr uzantılarında domainde tescil etmektedir.